Tadeáš Kotrba malba

Exteriérový svět autorových obrazů je vyjádřením ryze vnitřní sféry jeho vzpomínek a osobních reflexí.
V Kotrbových obrazech se příznačně mísí a konfrontují opozitní principy věcného realismu s abstrakcí, kterou se obraz zahalí do podmanivé mlhy snění a vzpomínek. Tadeáš nemaluje krajiny, abychom se kochali jejich krásou a vznešeností, ale abychom se v nich našli a začali se rozpomínat. Ať už jsou na dílech postavy ztrácející se v mlze či v dešti nebo pocit jakési nedokončenosti, jedná se o výseče vzpomínek, stejně jak je tomu v naší paměti, která je nedokonalá a nikdy není schopná zakonzervovat suvenýr tak, abychom jej zpětně zrekonstruovali do posledního detailu. Kromě nemožnosti zapamatovat si život a svět kolem nás je tu ještě jedno malé snažení, které Tadeáš Kotrba umí přenést do obrazů. Je to nekonečné sisyfovské úsilí dostat se o krok dál, překonat překážky a znovu se přemoci.

 tadeas-kotrba-slezske-rudoltice-  vron_zprva_11_400

Malby absolventa pražské AVU, který v rámci stipendijního pobytu studoval také na londýnské Central Saint Martins, se pohybují na pomezí krajinomalby, portrétu a figury. Skrze jeho postavy čelící překážkám se necháváme vtáhnout do vnitřní krajiny obrazů, jejichž velkorysý prostor se smrskává na intimní osobní svět.

Mladý autor má za sebou desítky samostatných i kolektivních výstav a věříme, že jeho umělecká cesta je ještě na počátku svého uznání a jména

tadeas-kotrba-slezske-rudoltice-zpoza-druhe-strany