Petra Ocelková fotografie

Soubor „Bílá Vrána“ představuje nejen úvahu nad vztahem mezi světlem a lidským tělem v uměleckém médiu fotografie, ale především nahlíží hlouběji do mezilidských vtahů. Přesněji je to jakýsi akt intimního odhalení vztahu mezi otcem a dcerou. Jednotlivé fotografie zobraují nahé mužské tělo, jeho části či pózy, které zaujímá. Přiblíží-li se pozorovatel, porozumí, že tyto obrazy naznačují symboly, asociace či rozhovor. Stárnoucí tělo často symbolizuje slabost. Z pohledu autorky však tato gesta těla naznačují vnitřní sílu a charakter otce. Zrcadlení, hledání , protkávání generací, jejich rozdílnost či balancování dávání a přijímání jsou hlavními tématy těchto snímků.

petra-ocelkovapetra-ocelkova-s

„Fotografie je odrazem bez zrcadla, pomluvou beze slov. Zrcadlí svět a nás samotné. Slovy nevládne a mluví o věcech, které my mnohdy nedokážeme vyslovit. Jak uchopit lásku, jak pojmenovat zlost, nenechat si všechnu sílu, zhmotnit strach, přežít smrt, pochopit co je nám cizí? Nejvýmluvnějším dialogem by bylo ticho. A v něm, vnitřní rozhovor.
Stáří je bílé a v mlze se neztratí. Každý vztah je jedinečný. A ten s bílou vránou ještě o krapet víc. Její roztažená křídla jsou otevřenou náručí, kterou najdu i se zavřenýma očima.“
Autorka Petra Ocelková skládá poctu svému otci.

Promyšlenost snímků ještě podtrhuje fakt, že jsou pořízeny na svitkový film, což fotografa jisto jistě donutí ještě více se zamyslet nad výsledným obrazem. Použité světlo dodává křehkost, monochromní pojetí pak podtrhuje opravdovost, až hmatatelnost lidského těla.

Petra Ocelková se narodila a žije ve Zlíně. V současné době je studentkou Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Studovala také v Ateliéru reklamní fotografie na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně nebo Výtvarnou fotografii u Jaroslava Kociána na Lidové konzervatoři v Ostravě. Ve své tvorbě se věnuje především portrétu a architektuře, dvěma zdánlivě rozdílným oblastem. V obou se však snaží hledat a nacházet to skryté, vnitřní a nevyslovitelné.

petra-ocelkova-sr

petra-ocekova-bv