SMYČCOVÝ ORCHESTR JESENÍK

Smyčcový orchestr Jeseník

 Po velkém úspěchu z minulých let, nás na vernisáž již tradičně  naladí melodická smršť v podání Smyčcového Orchestru Jeseník. Letošní rok však zahrají v kapli. Můžeme se tedy těšit na zcela nový zvuk a atmosféru našeho chválihodného seskupení.

Orchestr působí na Základní umělecké škole Jeseník od roku 1984. Z malého souboru tehdy sedmiletých houslistů vzniklo postupně díky vytrvalosti a mravenčí práci jeho zakladatelky Zdeňky Kainarové /tehdy Krpelíkové/ velké 60tičlenné těleso. Za dobu své existence absolvoval SOJ mnoho vystoupení v České republice i v zahraničí. Díky ocenění na mezinárodních soutěžích v Belgii a Maďarsku získal pozvání na celosvětový festival do Francie. Odtud přichází další nabídky, pozvání a cenné kontakty. V roce 2004 předává Zdeňka Kainarová vedení orchestru Jiřímu Benešovi a Michaelu Mášovi. Po odchodu Michaela Máši se na vedení SOJ začíná podílet spolu s Jiřím Benešem Ludmila Hrušková. Od září 2007 se stává dirigentem SOJ František Mech. V současné době má orchestr 30 členů ve věku od 10 do 26 let. Dirigentem a vedoucím orchestru je František Mech. Za dobu své existence Smyčcový Orchestr Jeseník natočil 5 CD – poslední v roce 2014 pod názvem … a šmytec!!!, křest CD proběhl na slavnostním koncertu SOJ k 30. výročí založení orchestru v listopadu 2014.

Orchestr vyhrál mnoho mezinárodních soutěží a koncertoval v mnoha zemích – např. Jordánsko, Malta, Turecko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Belgie, Holandsko, Itálie, Francie, Španělsko, Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Bulharsko aj.