O nás

Zámek Slezské Rudoltice

Atmosféra zámku ve Slezských Rudolticích přímo vyzývá jeho návštěvníky, aby se na chvilinku zastavili mezi jeho zdmi a zapátrali v minulosti. V minulosti umělecky tak bohaté, že se Vám po ní zasteskne.

zamek rudoltice black white

Proto jsme se rozhodli vytvořit místo, kde se minulost střetává s přítomností a inspiruje budoucnost.

Snažíme se z této malé osoblažské vesničky v podhůří Jeseníků s dominujícím zámkem vytvořit kulturní centrum uprostřed čisté přírody. Tak jako tomu bylo v dobách, kdy na zámku sídlil Albert Josef říšský hrabě Hodic – 18. století, éra pozdního baroka a raného osvícenství. Tento muž z celého srdce miloval umění a svůj život zasvětil vytvoření velkolepého sídla, jež představovalo jeho hrabství. Za jeho života zámek překypoval díly všemožných a rozličných umělců, ať už to byla jména významná, či neznámá. Hrála se zde divadla, koncerty, ale také si dal záležet na vzdělávání nových nadějných umělců či svých poddaných. Během jeho života se stal tento zámek světově proslulým a vydobyl si vznešený přídomek SLEZSKÉ VERSAILLES. Po jeho smrti se zámek s vesnicí přirozeně odklonil do sfér, jež byly lidem jinak prospěšné, a vše, co dokázal a bylo uznáváno světovými kavalíry a umělci, se stalo pouhou historií a příběhem.

Hrabě Hodic o zámku hovořil jako o sídle múz a umění. My na jeho příběh navazujeme a necháváme se jím inspirovat. Proto jsme zvolili příznačný název

„SLEZSKÉ RUDOLTICE MÍSTO MÚZ A UMĚNÍ“.

Cíl celé výstavy je rozsáhlý a přesto prostý. V první řadě oživit Hodicův záměr a zajistit zámku post ojedinělé galerie umění, tím také podpořit veřejností zapomenutý osoblažský kraj plný inspirace v jeho přírodních krásách i historických divech.
Dalším cílem je umožnit střet rozličných uměleckých světů. K vidění jsou obrazy, grafiky, fotografie, sochy i plastiky z různých materiálů.
Také zajistit prostory pro díla mladých nadějných, avšak neznámých autorů a vedle toho autorů, jejichž jméno je důvěrněji známo veřejnosti či uměleckým kruhům. Vytvořit místo, na němž se různí umělci a návštěvníci mají možnost setkat u jednoho stolu a mohou nalézt nové rozhledy.

hodic na pozadí fb

KONTAKT:

slezskerudoltice.art@gmail.com

Vladimír  +420 777 747 909
Sabina  +420 608 524 775